AD-blacklist1

2011
okt.
31

… és a következetesség?

Írta: Oszvald György

 

sztm 149leadHa hiszi, ha nem a kedves olvasó, ez az év, főleg annak második fele, az átnevezések éve volt. Hadd ne csorogjon a nyálam a lerágott csontokon, inkább „saját házam” tájáról hozok példát! Azaz, éppen hogy nem hozok, hiszen amiről elmélkedek, az éppen az átnevezések hiányáról szól.

 

 

Persze, ezt is legalább két oldalról lehet nézni. Mert van ugye átnevezés, de ugyanarra a témára máshol nincs. Hát, akkor elő a farbával!

 

sztm 221   2011. január 1-jétől  az egykori ifjúsági ház, leánykori nevén a KÖSZI, beolvadt a Pataky Művelődési Központba, s Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ néven új művelődési intézmény jött létre. Az átnevezés költségeiről itt és most nem kívánok szólni. Azt viszont nem egészen értem, hogy majd’ egy év elteltével miért fut még a TV10 képújság oldalain a KÖSZI és a Pataky hirdetése – így, ezekkel a nevekkel – a régi logójukkal együtt. Pedig én szóltam! Hetekkel ez előtt…

   Tovább megyek, s megerősítem, nem azzal van a baj, hogy új nevet kapott egy új intézmény. (Habár, az is kérdés, hogy miért kellett átnevezni egy bejáratott nevet, újkori közkeletű szóval: brand-et?) A baj az, hogy mi lesz a meglévő, Pataky nevet viselő intézménnyel? Mi lesz a sorsa a Pataky mellszobornak a Polgármesteri Hivatal előtti parkban, közel a Kőrösi Csoma úthoz?

   Nézzük a lehetőségeket! A Pataky István Híradásipari Szakközépiskola neve viszonylag könnyen megmásítható. Valaki felveti a testületből, indokol, bizottsági vita, diák önkormányzati vélemény vagy ellenvélemény, jóváhagyás, testület elé terjesztés, vita, jóváhagyás. Jöhet az új név. Ennek az idősíkja lehet akár egy év vagy akár több is. Hogy ki fizeti a révészt, itt és most nem is lényeges; ha van határozat, bizton lesz pénz is. Kérdés, átnevezhető-e a szakközépiskola, át kell-e nevezni a szakközépiskolát?

   sztm144A szobornál nehezebb a dolog. Alaphelyzetben azért itt is két út van. Elviszik vagy marad. Itt az átnevezés szóba sem jöhet. Csapda! Ha viszik, bontási engedély kell, meg az alkotóval kötött szerződést is meg kell vizsgálni. Ki tudja, van-e valami „csavar” a kihelyezésben? Ha viszik, hová viszik? A szállítási költség talán elviselhető. (Még a jövőbeni cca 450 forintos gázolaj árnál is.) Persze, minden megoldható – Kossuth szobrát is elvihetik, áthelyezhetik...

Azt hiszem, ott van az eb eltemetve, hogy Pataky személyét nem tudják hová tenni a döntéshozók! Az iskola könyvtárának honlapján részletesen bemutatják a névadót. Innen veszi át a Wikipédia is, megjegyzem, a vezetéknév írásában az y használata nem következetes.

   Itt csak röviden annyit, hogy 1914. szeptember 21-én Kőbányán született és itt nevelkedett. Tizenhat éves korában szervezték be az ifjúmunkás mozgalomba. Aktívan részt vett az ellenállási mozgalomban. Fegyvereket gyűjtött, röplapokat terjesztett. 1944 novemberének végén letartóztatták és a Margit körúti fogházba hurcolták. 1944 karácsonyán végezték ki Sopronkőhidán. E szerint ellenálló volt, mártír volt, hős volt. A XVIII. kerületben utca viseli nevét. Ott is hős volt, feltételezhető, ugyanarról a Patakyról van szó. 

   Mert az ám itt a nagy kérdés, hogy ha hős volt Pataky István, akkor miért is kellett új név a művelődés házának? Rosszindulatú feltételezés lenne a fontoskodás, a pozíció igazolása? Vagy Pataky István mégsem volt hős? Akkor meg mi lesz a szoborral meg a sulival meg a Kőrösivel?

  Következetesség, óh!

 

fotó: 10kerkult.hu/OGY