Költészet napja – kicsit másként
Szokatlan elemekkel tarkított programmal emlékezett meg a Fekete István Általános Iskola a költészet napjáról április 10-én. Az ünnepséget a Kőbányai Írók, Költők Egyesületével (KÍKE) karöltve szervezték meg.
Ari Fabbro, alias Kovács Aranka tanárnő már több alkalommal is szervezett rendhagyó irodalomórákat, melyeken a KÍKE tagjai voltak a vendégek.
„Azt szerettem volna, és szeretném is, hogy tudatosuljon a gyerekekben, kortárs költők élnek és alkotnak a szomszédságban, hogy a versek, a költészet ünnepén nem csak József Attilával és a magyar líra klasszikusaival lehet emlékezni. Mivel én magam is tagja vagyok a KÍKE-nek, könnyű volt megtalálni a kapcsolatot, melyben nem csak ennek az egy alkalomnak a lehetősége van benne. Az iskola és az egyesület között egy hosszabb távú együttműködés alakulhat ki, melynek része lehet az is, hogy a tanulóink aktív tagjai legyenek majd a kőbányai írók társaságának.” – mondta el a lényeget Ari Fabbro (képünk).
A több strófás ünnepség első versszaka volt – megemlékezve Ady Endre halálának 100. évfordulójáról is –, hogy az udvaron felsorakozott diákok közösen szavalták el a Föl-földobott kő című verset.
A második strófa a KÍKE és az iskola márciusban meghirdetett versíró versenyéről szólt. A kiírás három korcsoportba sorolta a vállalkozó kedvű diákokat: alsósok (3. és 4. évfolyam), felsősök-I (5. és 6. osztály), felsősök-II. (7. és 8. osztályosok).
balról: Ari Fabbro, Rábai Námeth Ferenc, Makk Attila, Kaposi Ildikó, Pánti Anna, Homola Irénke. Verset mond Farkas Emília, 3.A, az alsós kategória győztese
A zsűri, melynek elnöke Kaposi Ildikó, a FSZEK Kőbányai Könyvtára vezetője volt, tagjait a KÍKE alkotói (Ari Fabbro, Pánti Anna, Homola Irénke költők és Oszvald György újságíró, a KÍKE alelnöke) adták, mintegy száz beérkezett vers közül választotta ki azokat, amelyek az ősszel megjelenő antológiában külön fejezetben szerepelnek majd.
Kaposi Ildikó (képünk) zsűrielnök azt emelte ki, hogy a versek a gyerekeket körülvevő világról szóltak, arról, hogy a temérdek benyomás hogy rezonál a lelkükben. „Nagyon jó verseket is találtam a beküldött írások között.” – mondta, s ezek nyilvánosságot kapnak a KÍKE antológiában.
A versíró verseny győztesei
Alsósok
1. Farkas Emília 3.A, 2. Hunyadi Szonja Andrea 3.A, 3. Berei Zsombor 4.A
Felsősök (5-6. évfolyam)
1. Hamvas József 6.B, 2. Barkóczi Milán 5.A, 3. Szirtesi Szonja 5.A
Felsősök (7.-8. évfolyam)
1. Bényi Flóra 7.B, 2. Erdélyi Anita 7.B, 3. Balogh Zsófia 7.B
A versíró verseny győztesei, helyezttjei; a hátsó sorban: Pánti Anna, elől Ari Fabbro - zsűritagok
A helyezettek, túl a megjelenésen és az elismerő oklevélen, a KÍKE 2018-ban megjelent antológiájának 1-1 példányát, a korosztályok első helyezettjei pedig egy-egy, a KÍKE jubileumi, emblémázott golyóstollát kapták jutalmul.
A megemlékezés harmadik versszakában Ari Fabbro bemutatta Makk Attila költő, meseírót, aki – természetesen – a KÍKE tagja, több kötet (gyerekversek, regények) szerzője. Az életrajzával (itt olvasható), fotójával és írásaival illusztrált tablót – a már harmadik alkalommal megvalósuló hagyomány szerint – egy évre kifüggesztik a versfalon.
A negyedik strófa egy ünnepi műsor volt. Értékét növelte, hogy ezen versíró verseny győztesei, helyezettjei a kőbányai írókkal együtt szerepeltek, s mondták el verseiket. A műsorban megzenésített versekkel szerepelt Rábai Németh Ferenc (képünk), szintén a KÍKE tagja.
A közönséget az ötödik versszakként értelmezhető irodalmi totó jelentette.
A csapatokat Ari Fabbro sorsolta össze: a 3. évfolyamtól indulva, minden csapatban minden évfolyamból szerepelt egy fő, így a sorsolás okán teljesen véletlenszerűen alakítva ki a hat fős társaságot.
A csapatok nevét is sorsolás döntötte el: egy-egy kártyát húztak ki a kínálatból a legfiatalabbak. A hat csapat Strófa, Metafora, Páros rím, Versszak, Jambus és Szonett néven versenyzett.
A 13+1 kérdés megválaszolására 15 perc állt rendelkezésre. Mutatóba közreadunk néhány irodalmi rébuszt.
Milyen verselésű Petőfi Sándor: Szeptember végén című költeménye? Vagy: ki írta a következő verssorokat – „De szeretnék gazdag lenni,/Egyszer libasültet enni,/Jó ruhába járni kelni,/S öt forintér kuglert venni.” Eldöntendő kérdés volt, hogy hány sorból állhat egy versszak? De arra is kíváncsiak voltak a szerkesztők, hogy ki kapott irodalmi Nobel-díjat Moldova György, Kertész Imre, Janikovszky Éva és Makk Attila közül? Kertész Imrét többen is eltalálták!
Az irodalmi kvíz nyertesei (a képen balról)
1. Jambus, 2. Metafora, 3. Strófa
Az első helyezett tagjai az oklevél mellett a KÍKE 2017-ben megjelent antológiájával lettek gazdagabbak, s mindhárom csapat tagjai 1-1 emblémázott, gumis végű golyóstollat kaptak. Ajándékkal kedveskedett a helyezetteknek Pánti Anna költő, operaénekes, az opera nagykövete, aki szintén tanít az iskolában.
cikkünkhöz képgaléria tartozik – ITT
fotó: 10kerkult.hu/OGY
Az oldal minden tartalma ingyenesen hozzáférhető, de előállításuk pénzbe kerül