2011
szep.
18

Brazil bombák a Bozsik-stadionban

DaniloMeglehetősen sima meccsen győzte le a Bp. Honvéd FC ősi riválisát, az Újpestet. A bajnokságban már nyolc gólnál járó – ebből hétszer büntetőből eredményes – brazil Danilo duplájával lerendezte a három pont sorsát. És a különbség lehetett volna nagyobb is.

Kispesti AC – Újpesti TE, Bp. Honvéd SE – Újpesti Dózsa, Kispest-Honvéd – UTE, Bp. Honvéd FC – Újpest FC. A névsor egy-egy korábbi korszakot idéz, de a szereplők mindig ugyanazok voltak, azaz Kispest és Újpest éppen aktuális kirakat-futballcsapata. A felek sorrendben 191. alkalommal csaptak össze – ám az egykori bajnokcsapatok találkozója csak a veretes múlt miatt érdemelte ki előzetesen a rangadó jelzőt: az OTP Bank Liga („lánykori” nevén: NB I) forduló előtt a hazai kispesti együttes a 15 szerzett ponttal a negyedik, míg a lila-fehér gárda 5-tel a tizennegyedik helyen állt.

honved uteAz erőviszonyoknak megfelelően az első percekben a hazai csapat volt a kezdeményezőbb a Bozsik József Stadionban, igaz, ez csak amolyan meddő fölénybent jelentett. Aztán ébresztőként hatott egy-egy ziccer: előbb Kabát Péter (Újpest) löketét tolta ki a Honvéd kapusa, majd a cseh Lukas Zelenka (Honvéd) szabadrúgása éppen csak elkerülte a kaput. Innentől mozgalmasabbá vált a meccs, a Honvéd irányított és alakított ki helyzeteket, ám vagy pontatlanul céloztak a játékosok vagy az újpesti portás hárított bravúrral. Vagy éppen a játékvezető volt elnéző: az első játékrész befejezése előtt egy büntetőgyanús szituációban buktatták a Honvéd támadóját, ám a bíró látványosan széttárta a karját, utalva arra, hogy nem történt semmi. Alighanem a lilák támadójátékának az erejéről mindent elárul, hogy a hazai kapusnak, Kemenes Szabolcsnak csupán annál a már említett Kabát-lövésnél kellett bravúrt bemutatnia.

danilo2A szünet után a magyar szinten elfogadható iramú meccs lendületén még egyet tekertek a csapatok, egy-egy labdavesztés/labdaszerzés után azonnal támadásba lendültek. A hangulat pedig szintén egy futballmeccsre emlékeztetett: a kilátogató 5000 néző újpesti része és a kispesti drukkerhad is kiabált, énekelt, dalolt, bízatott – persze az ilyenkor szokásos nem túl irodalmi pocskondiázással vegyítve. A forró légkör még jobban izzott az immár jogos tizenegyest befújása és az azt kíméletlenül bevágó brazil Danilo (bal oldali képen) gólja után, hiszen ezzel vezetett a Honvéd. Néhány perccel később a dél-amerikai lezárta a meccs érdemi részét: Zelenka zseniális fejes passzal ugratta ki őt, majd a kimozduló kapus mellett helyezte a hálóba a labdát. A hátralévő húsz percben az Újpest még megkísérelt szépíteni, ám csak erőtlen próbálkozásokra futotta – sokat elárul ezekről, hogy Kemenesnek csak egyszer kellett komolyabban közbelépnie.
A Honvéd ezzel a 2-0-s sikerrel fellépett a virtuális dobogó harmadik fokára, az Újpest meg a továbbra is a kiesés ellen hadakozik. Hol vannak már azok az idők, amikor mindkét csapat, megmozgatva a sok ezer fős táborukat, az aranyért hajtott?

No és így látták az edzők:
Supka Attila (Honvéd): – Nagyon fontos sikert arattunk annak fényében, hogy Pápán egy megnyert meccset vesztettünk el. Az első félidőt tapogatózva kezdték a csapatok, a szünet után viszont felgyorsultak az események. A góljaink után megvoltak a lehetőségeink ahhoz, hogy akár többször is betaláljunk, és előjött az a hiba, ami már többször előjött. Mondtam már sokszor a játékosoknak, hogy ne húzódjanak vissza előnyben, 2-0 után viszont önkéntelenül is megtettük mindezt, így benne volt a veszély, hogy az Újpest eredményes lesz. Azt kértük, hogy tartsuk a labdát, és amikor lehetőség akad, indítsuk el a gyors labdarúgóinkat, ehhez képest sokszor rúgtuk előre vaktában a labdákat. Szeretnénk minél jobban szerepelni, de ezzel még sok csapat így van... Jó lenne, ha folyamatosság lenne a játékunkban, nem lennénk ennyire hektikusak. Idegenben három gólokat kapunk, itthon meg lehozzuk nullára a meccseket. Bízom benne, hogy lesz akár 3-4 olyan meccs is zsinórban, amit hátul megoldunk, nem követünk el olyan hibákat, amikkel gólokat ajándékozunk az ellenfélnek. (Sport TV)

Zoran Szpisljak (Újpest): – Először is gratulálok a Honvédnak. Véleményem szerint a különbséget az jelentette a két csapat között, hogy míg a hazaiak kihasználták a helyzeteiket, nekünk ezt nem sikerült megtennünk. Volt lehetőségünk bőven, de a kapuba nem tudtunk betalálni, és sajnos ezt a sportágat gólra játsszák. Az első félidőben látottakkal elégedett vagyok, amit elterveztem, azt a játékosok betartották. A kapott gól megváltoztatta a játékot, onnan egy picit jobban kellett nyomnunk. Mindenképpen lehetett látni, hogy magabiztosabbak vagyunk, mint korábban, de ki kell használni a helyzeteket. Az biztos, hogy ez bosszantó lehetett a szurkolóinknak. (Sport TV)

A mérkőzés legjobbja, Danilo pedig higgadtan értékelt: itt!

(fotó: FourFourTwo.hu; Sportvers.blog.nepsport.hu; Hatharom.hu)

Még a szomszédban maradva: az NB II Nyugati csoportjában szereplő MTK otthon, a Hungária körúti Hidegkuti Nándor Stadionban az FC Ajkától kapott ki 2-1-re