Kőbányai Bringás - nem az uzsonna volt a fontos
Először három éve, a Szent László Napokon találkoztam a Kőbányai Bringás társaság tagjaival. A sátorban tartózkodók – többféle szóróanyag ajánlásával – hangsúlyozták, hogy csapatuk nemrég alakult, valójában ez az első nyilvános megjelenésük. Később aztán az események sora sorra elsodort a közelükből, bár ez nem csoda, hisz’ a mindennapi kerékpározás már nem az én „műfajom.”
Annál inkább az, hogy egy nagyszerűnek ígérkező eseményre elmenjek, nézelődjek, gyűjtsem az élményeket, s igyekezzem megérteni, miért is jó, ha egy lelkes csapat s délutáni órákban egy szerény uzsonnával várja a bringásokat.
S hogy rögvest bele is vágjak a közepébe! Hatalmas piros mancs két oldalára írtak egyegy szót, KAJA és STOP az aktivisták, s a Liget tér „csücskében” a Kőbánya alsó vasútállomás alatt húzódó kerékpárúton haladókat invitálták e módon egy péksüteményre, egy üdítőre.
Volt, aki megállt, s eltöltött néhány percet a bringások között, de voltak olyanok is, akik már eleve a facebookon meghirdetett eseményre érkeztek, s nem az uzsonna lehetősége, de a társaság, a beszélgetés, a szakmai dolgok miatt tekertek a sátorhoz.
Egy anyuka érkezett két csemetéjével, természetesen bringával, úgy öt óra tájban. A két apróság arca kifestve, s nem csoda, ha meglepetten rákérdeztem: erre az eseményre készültek a „képek”, vagy valamely másik rendezvényről érkeztek? Az anyuka, miközben a lurkók beszerezték az uzsit, elmondta, szó sincs róla. A nyári napközis táborból jöttek, ott volt az egyik szórakoztató elfoglaltság az arcfestés, s a gyerekek nem akarták lemosni.
A már egyesületként működő közösség elnöke, Balla Tamás (bal oldali kép) igencsak elfoglalt volt, ennek ellenére szívesen szakított néhány percet egy interjúra.
– Milyen előzményei voltak ama bizonyos Szent László Napi bemutatkozásnak?
– Három éve, 2018. márciusában alakult meg a Kőbányai Bringás Csoport, mely gyakorlatilag egy baráti társaságként működött. szinte azonnal elkezdtem az egyesület szervezését, az idén februárban felvettük a Kőbányai Bringás Egyesület nevet, s néhány hónapja már hivatalosan is egyesületként működünk. Szándékaink, céljaink az első pillanattól azonosak: célunk a kőbányai kerékpáros élet problémáinak megoldása, valamint egymás segítése.
– Ez az első nagyrendezvényük?
– Igen, ilyen nagyszabású eseményt, főleg úgy, hogy a rendőrség is jelen van egy speciális projekttel, először szerveztünk meg.
– Mi ez a különleges rendőri feladat?
– Túl azon, hogy arra is kértük őket, hívják fel a figyelmet a balesetmentes, biztonságos közlekedésre, a középpontban a kerékpár regisztráció állt. Ez annyira sikeres lett, hogy sorba álltak a bringások.
– A rendezvénynek – ahogy elnézem – komoly kaja és eszközigénye van. Ki és hogyan támogatta a bringás uzsonnát, gondolom, nem saját zsebből finanszírozták?
– Részben a Kőbányai Önkormányzat támogatta a mostani rendezvényt, másfelől pedig az egyesület nagy előnye, hogy mindenki beletesz, beletett, amit tud; vagy munkát, vagy pénzt, vagy kommunikációt. Mi azt mondjuk: kőbányai bringás annyi, amennyit beletesz.
– Még nincs vége az uzsonnának, amit láttam eddig, úgy száz fő körüli lehet a részvétel. Hogyan értékeli a – szerintem – nyilvánvaló sikert?
– Őszintén szólva, nagyon meglepődtünk, le vagyunk nyűgözve! Erre nagy szükség volt, igazi hírverése a bringázásnak.
– Nemigen látok a rendezvényen elhivatott bringás közéleti személyiségeket. Gondolok itt a polgármesterre, vagy a kerékpározás és az aktív kikapcsolódás fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős kormánybiztosra. Nem hívták őket vagy hívták, de nem jöttek el?
– Szándékosan nem szóltunk senkinek, se politikusoknak, se kormánytisztviselőknek. Úgy gondoljuk, hogy pártpolitika-mentesen kell dolgoznunk. Nem tartozunk semmilyen szervezethez, politika mentesen cselekszünk saját elhatározásból. Mi inkább mozgalomként tekintünk magunkra, mint szervezetként.
– Végül, hogyan lehet valaki Kőbányai Bringás?
– Ez egyszerű. Gyere el rendezvényeinkre, túráinkra, támogassál minket a jelenléteddel vagy akár vállalj szerepet feladatokban.
Azt pedig már én teszem hozzá, hogy érdemes a Kőbányai Bringás honlapját és facebook oldalát is sűrűn felkeresni a kerékpározás elkötelezettjeinek.
Cikkünkhöz képgaléria tartozik – ITT
fotó: 10kerkult.hu/OGY