Mik a legnépszerűbb társasjáték típusok?
Lehet, hogy leragadtunk a ’80-as vagy ’90-es években, amikor a legtöbb társasjáték egy táblából, néhány figurából és dobókockákból állt. Az egykor rendkívül népszerű Gazdálkodj okosan! és Capitaly (vagy Monopoly) sem sokkal több ennél…
A ’90-es évek közepén a Catan telepesei társasjátékkal új dimenziók nyíltak és azóta is csak folytatódik ez a trend: a választék közel végtelen. Egy biztos: mindenki tud magának találni olyan társasjátékot, ami megfelel az érdeklődési körének.
A főbb társasjáték kategóriák
Rengeteg módon lehet kategóriákra bontani szinte mindent a világon, nem kivétel a társasjátékok világa sem. De a legelső kérdés, amikor ilyen játékokat keresünk, valószínűleg a főbb kategóriákra utal majd. Ezek a:
- logikai játékok (sokszor már egy főnek vagy csak egy főnek),
- gyerek társasjátékok (ezek általában egyszerűek, könnyen tanulhatóak, de ez nem azt jelenti, hogy tinédzsereknek vagy felnőtteknek nem élvezhetők),
- családi társasjátékok (ezek sem bonyolultak általában, de egyes esetekben nem csak belépő szintűeket találunk),
- felnőtt társasjátékok (nem, itt nem kell rögtön „rosszra”, erotikára vagy alkoholra gondolni, ez mindössze annyit jelent, hogy felnőtteknek készült, tehát alapvetően bonyolultabb játékokról van szó),
- parti társasjátékok (ezeket többen lehet játszani, a minimális létszám 4 fő vagy a felett szokott lenni, sok játék leginkább 8 – 10 – 12 fős csoportban igazán élvezetes).
Egymás ellen, vagy...?
A klasszikus, hagyományos táblás társasjátékokon a játékosok egymás ellen játszanak. Ezek a kompetitív vagy versengő játékok, itt a játékosok elsősorban egymás mellett sütik a pecsenyéjüket (mint például a Gazdálkodj okosan!-ban), míg a konfrontatív játékokban a játékosok egymással szemben állnak, kifejezetten egymást támadják, ilyen például a dáma vagy a sakk.
De kevésbé ismert tény azok számára, akik nem követték a társasjáték trendeket az utóbbi években – khm, khm –, évtizedekben, hogy léteznek kooperatív (más néven kooperációs) társasjátékok is. Ebben a csapattagok (pl. családtagok) összefognak, és együtt küzdenek valamilyen kellemetlenséggel, szörnyűséggel szemben. A furcsán aktuális Pandemic játékszettben egy világjárványban pusztító vírusokkal kell felvennünk a harcot például.
Milyen témák léteznek?
A jó kérdés inkább az lenne, hogy milyenek nem… A teljesség igénye nélkül hadd említsünk néhányat a top játékok közül!
- 7 csoda család: ókori világ, történelem.
- Avalon: királyok kora, történelem.
- Azul család: csempék, dizájn, színvilágok.
- Bűnügyi krónikák: rabló-pandúr, rendőrség, bűnügyi.
- Everdell: erdőség, misztikum.
- Hellapagos: lakatlan sziget.
- Holtak tele: zombiapokalipszis.
- Jaipur: kereskedelem a Távol-Keleten, tevékkel, arannyal, ezüsttel.
- Köszöntünk… ...álmaid városában: városfejlesztés, építés.
- A már említett Pandemic család: világjárvány, gyilkos vírusokkal.
- Robbanó cicák: – khm, khm – itt a név le is lőtte a téma poénját.
- Sztorikockák: itt rajtunk múlik, hogy miről is szól a játék…
- Takenoko: egy panda és ellátása a japán császári udvarban…
Ebből a 14 példából világosan láthatjuk, hogy a témák mennyisége gyakorlatilag végtelen…