AD-blacklist1

2011
dec.
28

Karácsonyi ajándék: Üzenetek

Írta: Oszvald György

 

x book_006leadKarácsony előtt jelent meg a Kőbányai Írók, Költők Egyesületének 2011. évi, sorrendben hatodik antológiája Üzenetek címmel. A kötetet Kertainé N. Mária szerkesztette, az előszót dr. Bihari József írta.

 

   S ha már a kedvcsináló bevezetőben statisztikai adatokat is közöltünk, folytatódjék a kiadvány bemutatása ezekkel! Az előszóval együtt huszonöt szerző kilencvenegy írása és kilenc képe alkotja az antológia első részét, jóllehet, ezt külön nem jelzik. De rögvest világossá válik a felosztás, ha az ABC rendben közölt művek után lapozunk egyet: Vendégoldalak… fotók, cikkek, rendezvények, emlékek címen egy függelékféle tartozik a kötethez, ám tartalmában ez bőven több, mint afféle kiegészítések. Bőséges képanyaggal és egyes kiemelt eseményekhez kapcsolódó írásokkal teszi teljessé az egyesület életét, tagjainak munkásságát. A magyarázat abban rejlik, hogy az egyesület több tagja is elkötelezett a képzőművészet vagy más művészeti ágak területén.

 

x book_001   Hadd kezdjem itt azonnal a rangidős Varnusz Xavérral (2011-ben töltötte be 80. életévét – a szerk.)! Az év elején szenzáció számba ment az Artotékában megrendezett improvizációs estje. Zongorajátékára, improvizációira festők, grafikusok és a betű elkötelezettjei alkottak, írtak műveket. A kötet bőséggel adott ezeknek felületet. A vendégek között is vendég Györgydeákné Takács Hajnalka; személye révén Balatonkenese visszhangzott ölelő rímekkel a zongora ritmusára.

   De ebbe a körbe tartozik Szabadi Katalin is, akinek a Symbol Art Galériában rendezett kiállítása fordítja át a műfajokat. Festményei ugyanis Jókai Anna Kossuth-díjas író méltatásában jelennek meg egyfajta prózaként. Az egyesület életéhez tartozik, egyben kiemelkedő esemény az antológia hivatalos bemutatása a szakmának, a közönségnek. A 2010. évi Utak című kötettel ez két alkalommal is megtörtént. Először a Széchenyi Általános Iskolában, az írói, költői vénával is megáldott Karusz  Margit festőművész kiállításával együtt, majd az év végén a Petőfi Irodalmi Múzeumban kaptak lehetőséget az alkotók nyilvános megjelenésre. Meiszter Kálmán is azok közé tartozik, akik az ecset mellett szívesen fognak tollat is a kezükbe. Papírra csepegtetett gondolataim című könyvének bemutatóját is tartalmazza az antológia. A vendégeskedéseket a Györgydeákné Takács Hajnalkától származó, Krausz Margit balatonkenesei kiállításával kapcsolatos gondolatok zárják.

 

   x book_007A kötet elsődleges célja azonban az irodalmi alkotások bemutatása, hiszen az egyesület alapjában azért (is) dolgozik, hogy a hosszú hónapok alatt a felolvasásokkal, a műhelymunka során kiérlelje azokat a műveket, melyek megjelennek a könyvben. Dr. Bihari József érdekes gondolatot vet fel az antológia előszavában. György Istvánt idézi egy kőbányai helytörténeti kiadvány kapcsán. „… Teremtsünk újat és őrizzük meg a régit. Így tudunk a tradíciókhoz leginkább hűek maradni, ha átvesszük elődeink lokálpatriotizmusát. Csináljunk bármit, azt tegyük a tőlünk telhető legjobban, őrizzük meg értékeinket, de tartsuk szemmel a világ alakulását. Tegyük hozzá ehhez a tehetségünket …” (képünk: Karacs Zsigmond, az egyesület elnöke)

 

   x book_009A kőbányai írók, költők valójában semmi mást nem csináltak, mint megfogadták György István kérését: tudásuk legjavát adva hoztak létre új kőbányai értéket. A prózai művek és versek is sokféle stílust képviselnek, egyaránt szólnak a szűkebb pátriáról, a szerzők legbensőbb magánéletéről vagy feszegetnek akár politikai témákat is.

   A kötet – már hagyománynyak is nevezhető – nagyszerű eleme az egyes szerzők művei előtt közölt rövid (vagy hosszabb) életrajz. A lényeget kiemelve jól tájolnak, magyarázatot adnak az alkotók „íráskényszerére” és egyben utalnak arra is, mi várható a következő oldalakon.

   A kötetben szereplő szerzők: dr. Bihari József, Bolla Géza, dr. Csáki Gyöngyi, Császár Andrea, Dedik János, Farkas Viola, Jankó Ágnes, Kanizsa József, Kapusi Tamás György, Karacs Zsigmond, Kertai N. Mária, Krausz Margit, Legeza Antal, Makk Attila, Molnár Roni, Mucha Tamás, Nagy Mária Magdolna, Perlawi Andor, Pintér Sándor, Sárosi Ildikó, Szabadi Katalin, Urbán Vilmos, Varnusz Xavér, V. Benedek Irma. A vendégoldalak szerzői: Kabdebó Lóránt, Oszvald György, Györgydeákné Takács Hajnalka, Meiszter Kálmán.

 

   A kötet borítóját Varnusz Xavér Egy röpke pillanat című fotójának felhasználásával Kertai Aurél Dávid tervezte. A kötet megjelenését Kőbánya önkormányzata támogatta.

 

 

fotó: 10kerkult.hu/OGY