Bukás, avagy a számok nem hazudnak
Hogy is van ez? A hivatalos kommunikáció szerint sikeres volt a forradalom, mert csökkent az államadósság, viszont szikár számok azt mutatják, hogy az sokkal több, mint a 2010-es kormányváltásokor.
A pénzügyi szabadságharccal indokolta Orbán Viktor miniszterelnök Matolcsy György gazdasági miniszter unortodox lépéseit. Az Államadósság Kezelő Központ legfrissebb adatai szerint a revolúció elbukott: a Fidesz kormányra kerülésekor 19,2 ezer milliárd forintos adósság mára közel kétezer milliárddal emelkedett.
Mint a stop.hu írja, „megszokott érv kormánykörökből: ’’az államadósság csökken". Csakhogy nem csökken – legalábbis az Államadósság Kezelő Központ legfrissebb, csütörtöki jelentése szerint. 2010 áprilisában, a kormányváltás idején 19212 milliárd forintra rúgott az adósságállomány (ebből 8741 milliárd forintnyi volt devizában és 10740 milliárd forintban). A 2013. januári adatok: 8463 milliárdnyi deviza és 12446 milliárd forint alapú állampapír van a befektetőknél. Vagyis Orbán Viktor azon szándéka, hogy csökkentse az ország deviza-kitettségét akár sikeresnek is mondható, miközben a teljes szabadságharc, az államadósság drasztikus csökkentése, amelyben – a hivatalos kormányzati kommunikáció szerint – sikertörtének számítunk, elbukott.
Idén januárban a teljes állami hitelállomány összesen 20910 milliárd forint – az emelkedést pedig nehéz a változó deviza-árfolyamokra fogni, hisz a drasztikus emelkedés hazai fizetőeszközben történt.”
Részletes elemzés itt olvasható.
(forrás: stop.hu)