Energia szennyvízből
Világszerte egyre nagyobb problémát jelent az emberiség által termelt hulladék és annak kezelése. Ugyanakkor világunkat a növekvő energiafelhasználás egyaránt jellemzi, évről-évre egyre több energiát használunk tevékenységeink végzéséhez vagy épp kényelmünk fenntartásához.
Ha a fenti két problémát összekapcsoljuk, abból egy fenntartható megoldás születhet. A Fővárosi Csatornázási Műveknél a gyakorlatban is láthatjuk a megoldást.
Bioenergia – a megoldás a problémákra?
Több évtizede kísérleteznek már a szakértők azzal, hogy szerves anyagokból bioenergiát állítsanak elő, több-kevesebb sikerrel. Némelyekkel ezek közül ma már a gyakorlatban is találkozhatunk, ám több közülük zsákutcába futott. Mivel a fosszilis, nem megújuló energiaforrások kifogyóban vannak, ezért a megoldás csak az újratermelődő, alternatív energiaforrások felé mutathat. A bioenergia használatával – számos más előnye mellett – 2030-ra akár 400-600 millió tonna szén-dioxidtól is megmenthetjük a légkört.
A bioenergiát a biomassza elégetésével vagy biogáz előállításával, a biomassza pedig minden olyan szerves anyag, amelyből hő, villamos energia vagy üzemanyag nyerhető. Mivel a szerves anyagoknak, amelyek később elégetésre kerülnek, nem kevés időre van szükségük, hogy használható biomassza-tömeget jelentsenek, ezért rövid távon a hulladékok jelenthetik a legnagyobb bioenergia-potenciált.
Természetesen nem minden hulladékfajta felel meg e célra, ám az összes növényi és állati eredetű szerves hulladék potenciális energiaforrás lehetne, amely lebomlik. Ilyenek tipikusan a szalma vagy a mezőgazdasági hulladékanyagok, a trágya, a szennyvíz – írja a dugulaselharitasprofin.hu oldal szakértője.
Szennyvíz mint bioenergia
Az élővizeink szennyezettségének óriási mértéke ráirányította a figyelmet a szennyvíz-kezelés problematikájára, így ma már bevett gyakorlat, hogy tisztítatlan szennyvíz nem kerülhet vissza az élővizekbe, csak megfelelően kezelve és tisztítva. A szennyvíz tisztítása azonban nem egyszerű folyamat és meglehetősen drága is, emellett nagy energiákat köt le. Éppen ezért jelentős előrelépést jelent, ha a szennyvizeket megújuló energia előállítására használjuk fel. A szennyvíz tisztítása során ugyanis nagy szervesanyag-tartalmú szennyvíziszap keletkezik, amelyet felhasználhatunk biogáz előállítására, ezzel pedig nagymértékben csökkenthetjük a szennyvíztisztítás energiaköltségeit.
Ha a legtöbb szennyvíz-tisztítóban megvalósulna a szennyvíziszapból történő biogáz-alapú bioenergia előállítása, akkor az egyrészt jelentős mértékben csökkentené a szennyvízkezelés költségeit, másrészt környezetünkre is pozitív hatást gyakorolna.
Dél-Pesten már megvalósul!
A Fővárosi Csatornázási Művek dél-pesti szennyvíztisztítójában néhány éve megvalósul a biogáz előállítása. Ott a városi szilárd és folyékony szerves hulladékot együttesen kezelik a szennyvíziszappal, melynek anaerob (oxigén jelenléte nélküli) bontásának eredményeként több folyamat után végül biogázt állítanak elő. Ennek a biogáznak olyan nagy az energiatartalma, hogy a belőle előállított elektromos energia fedezi a szennyvíztisztító 90%-ának energiaszükségletét, hőszükségletének pedig teljes egészét.
Foto: fcsm.hu