AD-blacklist1

2012
jan.
09

Szimbiózis = előnyös együttélés

Írta: Oszvald György

 

KG 028leadKülönleges esemény színhelye volt a Kőrösi Kulturális Központ galériája január 6-án, ahol hivatalosan az utolsó napját „élte” Keczely Gabriella Szimbiózisban című kiállítása. Délután öt órára megtelt a középső terem. A házigazda örömmel újságolta, barátai, alkotó társai jöttek el a kiállítás záró estjére.

 

   Engedje meg a kedves olvasó, hogy elsősorban ne a kiállításról szóljak, habár őszintén szólva, ezt nehéz megtennem! Érinteni azonban mindenképpen kell, hiszen a három terem anyaga sok mindent megmagyaráz. Hadd kezdjem rögtön azzal, hogy fotók, grafikák, köztük ceruza rajzok, metszetek, alkalmazott grafikai munkák, festmények és – non plus ultra – 3D-s művek is láthatók a falakon. KG 012Azt a bevezetőben említettem, a közönség főleg Keczely Gabriella művésztársaiból, barátaiból állt.

  

   S akkor most idézném az idegen szavak szótára vonatkozó meghatározását: a szimbiózis két vagy több egymásra utalt faj kölcsönös előnyökkel járó, szoros együttélése. Azt hiszem, nem nehéz elvonatkoztatni, kitágítani a „faj” flórában, faunában honos értelmezését, s jelen esetben a műfaj jellemzőivel felruházni! Keczelyben együtt él ugyanis az a sokféleség, melyet megmutatott a kiállítás közönségének. De együtt él vele a vágy a közösségért, a verselő, prózát mondó és író elmékért, a színészmesterség elkötelezett híveiért! Kit is tisztelhetünk Keczely Gabriellában?

   KG 023– Kőbányai vagyok, habár ezt kevesen tudják – válaszolja mosolyogva érdeklődésünkre. – Nyomdamérnök a szakmám, s ez nagyon meghatározza érdeklődési körömet. Már nulla éves koromtól rajzolok, festek. Sajnos, a nyomdák megszűnésével, rendeléseik csökkenésével nincs lehetőségem nyomdában dolgozni, de így a másik szerelem, a tanítás került előtérbe. Festőket, a számítógépes grafika iránt érdeklődő alkotókat oktatok a „műfaj” rejtelmeire: a photoshop használatára, képfeldolgozásra, grafikai tervezésre, tördelésre. A fotózás a többi képalkotási móddal a lételememet jelenti. Mindezek mellett szeretek énekelni, sőt, mi több, kavicsok festésével is foglalkozom. (Balról: Keczely Gabriella, Buzás Kálmán)

   Szemet szúrt, hogy a kiállított munkák túlnyomó része a természettel foglalkozik, főleg a fa motívumot dolgozza fel. Erre az észrevételre azonnal jött a válasz: – Hogyne, imádom a természetet, főleg a fákat! Majd az egyik kép felé fordult és az ágait vesztett göcsörtös csonkokra, ágtorzókra mutatva mondja, ő a kedvencem, a Maci fa. „Ez sokáig a KÖSZI előtt állt, kivágták, sajnos, s azóta hajléktalan a volt lakója, egy bagoly! Budapesti születésűként mindig élmény volt a kirándulás a természetbe, talán innen ered az imádat.”

 

   KG 043Az eddigiek bőséggel alátámasztják a szimbiózist, s ehhez vegyük még hozzá a délután előadóit! Bánky Tibor, Fetykó Judit, Kásai Anna, Kemény János, Kerékgyártó Edina, Knopp Ferternc, Kotaszek Hedvig, Lengyel Rozália, Magyar Ari, Mándi Gábor, Mohainé „Mágnes”, Ster Erika, Takátsné Földi Zsuzsanna és Keczely Gabriella, mint házigazda. Egy részük a Tarka Színpad tagja, mások a már megszűnt Alkotók, Képzőművészek, Írók Országos Szövetsége (AKIOSZ) kereteiben dolgoztak. De jelen voltak a Cserhát Művészkörből, és a Művészetbarátok Egyesületéből is. Dallal, tánccal, verssel Adytól Heine-ig, Janus Pannoniustól Szabó Lőrincen át Varró Dánielig, prózával járultak hozzá a kiállítás zárásának rendhagyó formájához, erősítve ezzel a mottót, a szimbiózist is. (képünkön Kerékgyártó Edina - tánc)

  

   KG 032Apropó, rendhagyó kiállítászáró. Buzás Kálmán, a Kőrösi Kulturális Központ főtanácsosa nem véletlenül mondta a bevezetőjében, s nem mint szervező, hanem magánember, hogy minden elismerése Keczely Gabrielláé, mert nap mint nap látta, hogy „bejött a házba, megnézte a kiállítását, gondozta azt, szervezte és kísérte a látogatókat, s nem utolsó sorban létrehozta ezt az előadói estet, melynek méltó keretet biztosított a kiállított sokszínű anyag. Egy művelődési ház alapvető feladata a közösség szervezése, formálása, s ennek ez a program teljes mértékben eleget tett.” (képünkön balra: Takátsné Földi Zsuzanna hallássérült előadó jelnyelven tolmácsolja Szabó Lőrinc versét, előadó: Ster Erika)

   

    Hát, kedves olvasók! Így lett teljes a szimbiózis!

 

fotó: 10kerkult.hu/OGY