Hagyományőrzés görög módra
Nagyszabású rendezvényt hozott tető alá a Kőbányai Görög Önkormányzat november 29-én. A folklór és a történelem nagyszerűen olvadt össze: a Kőrösi Kulturális Központ aulája ciprusi hagyományokat és történelmet bemutató fotókiállítással, a görög vendégek zenével és tánccal idézték a hellén emlékeket.
Kollátosz Jorgosz, a görög önkormányzat elnöke köszöntötte a hagyományőrző est résztvevőit. Először görögül, majd magyarul szólalt fel. Túl azon, hogy hangsúlyozta Kőbánya és a görög testvérváros, Litochro fontosságát, építve a ciprusi kiállításra, nem hagyta figyelmen kívül a szigeten élő ciprusi görögöket sem.
Kollátosz Jogosz ismertette az est programját is. A kékbe öltözött Platamonasi Iraklidész testvérvárosi kórus Tyrnavos város zenekarával közösen adott görög nyelvű hangversenyt, ahol vezényelt Themis Samatzis.
A műsorban tizennégy dal hangzott el, melyek Ciprusról szóló, megemlékező opusok voltak. Mind a hangszerelés, mind a dalok hatalmas sikert arattak, a program végén hosszan tartó vastapssal ünnepelt a közönség.
Kollátosz Jorgosz köszönetet mondott a közreműködő művészeknek, az önkéntes segítőknek és a rendezvényt támogató Kőbányai Önkormányzatnak.
Homer A. Mavrommatis nagykövet (a képne jobbról) a kiállítás kapcsán mondott egy rövid beszédet Ciprus történetéről, hagyományairól (Görögről Kollátosz Jorgosz fordított).
Ciprus, az élő hagyomány címmel rendezte meg a Ciprusi Köztársaság Budapesti Nagykövetsége azt a fotókiállítást, mely az UNESCO-hoz való csatlakozás 60. évfordulóját ünnepli. A képek fókuszba helyezik a sziget ma is élő hagyományait, szokásait, azok megőrzésének fontosságát.
A budapesti nagykövet, Homer A. Mavommatis nemcsak a hagyományokra, de a sziget történetére is felhívta a figyelmet. Ciprus a Földközi-tenger harmadik legnagyobb szigete, mely földrajzilag Ázsiához tartozik, kulturális és politikai vonatkozásban Európa szerves része.
A sziget két részre oszlik: a szabad déli részen főleg görögök élnek, míg a Zöld vonal (a szigetet kétfelé vágó határ – ENSZ ütközőzóna – a szerk.) északi részét a Törökország által 1974-ben megszállt, és 1983 óta a csak Törökország által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság szakadár állam uralja.
A Ciprusi Köztársaság 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz.
Kőbánya Önkormányzata képviseletében dr. Mátrai Gábor alpolgármester (jobbra) mondott egy rövid beszédet, méltatva a már évek óta tartó együttműködést a testvérváros Litochoro és Kőbánya között. Tolmácsolta D. Kovács Róbert Antal polgármester elismerését és jó kívánságait a további együttműködéshez.
A nagyszerű hangverseny után egy lazább táncos műsor következett.
A Beloianniszi Görög Kulturális Egyesület és a testvérváros gimnáziuménak tanulói elsőként egy négy fős koreografált táncot mutattak be, majd a közönség is bekapcsolódott a már hagyományosnak tekinthető görög táncház forgatagába. Rövidebb-hosszabb időre Homer A. Mavommatis ciprusi nagykövet is beállt a táncolókhoz, míg Kollátosz Jorgosz a zenészek közé ült be; prím tamburán játszott.
A zenés programot megelőzte egy nagyon kedves és megható aktus. Virágokkal, ajándékokkal sorakozott fel a kőbányai nemzetiségi önkormányzatok elnökeinek többsége, hogy egy öleléssel és köszönettel búcsúzzanak az új munkahelyre távozott Jóga Henrietta nemzetiségi referenstől (a képen jobbra).
balról: Kovács Branko (CRO), Dávid Mária, Wigoczky Richárdné (POL), Petrovszka Viktória, Risko Roman (UKR), Ingusz Orsolya (GER), Kollátosz Jorgosz (GRE). --- Szabó Bogdán (SRB) december 7-én búcsúzott Jógánétól.
A cikkhez képgaléria tartozik – ITT
Fotó: 10kerkult.hu/OGY