AD-blacklist1

2011
nov.
08

Richter: növekedési pályán

gyogyszerFenntartja a Richter Gedeon Nyrt. az éves árbevétel növekedési várakozását 2011-re. A cég vezérigazgatója szerint a gyógyszer-ártámogatási rendszer pedig inkább a hazai gyártó vállalatokat sújtja, mint az importban jeleskedőket.


Fenntartja a Richter Gedeon Nyrt. az éves árbevétel euróban számolt 0-5 százalékos növekedési várakozását 2011-re és a várható üzleti eredményhányadot az augusztusi 15-16 százalékról 18 százalékra emeli - közölte Bogsch Erik, a Richter Gedeon vezérigazgatója az első három negyedévi gyorsjelentést ismertető Budapesten tartott sajtótájékoztatón. (A Richter árbevétele 998,2 milliárd euró volt 2010-ben.) A nyereségvárakozásról a vezérigazgató annyit mondott, hogy az első kilenc hónap - az egyszeri tételektől függetlenül is - jól alakult.


richter logoFélévkor a magyarországi árbevételben még stagnálását várt a társaság, most 0-5 százalékos növekedéssel számol a Richter. Lengyelországban zlotyban 5-10 százalékkal növekedhetnek éves szinten az idei eladások, míg Romániában stagnálás várható. Az Európai Unió régi, 15 tagállagában a Grünenthal portfoliója megvásárlásának eredménye 45 millió euró többletbevételt hoz, e nélkül stagnálás lenne. Az orosz piacon 10-15 százalékos növekedés várható euróban számolva, Ukrajnában dollárban 5-10 százalék a várható bővülés. A FÁK többi országában viszont dollárban öt százalék körüli csökkenéssel számol a Richter, míg az Egyesült Államokban dollárban 35 százalék visszaesést vár.


A gyógyszer-ártámogatási rendszer változása 2012-ben a számítások szerint 3 milliárd forint bevétel-kiesést jelent a Richter számára, s így jövőre több mint hétmilliárd forint plusz teherrel számolhat a társaság. Bogsch Erik a gyógyszerpiacot érintő várható változtatásokkal kapcsolatban elmondta, hogy tartható lenne a Széll Kálmán Terv 83 milliárd forintos gyógyszer-ártámogatást csökkentő előirányzata, de a jelenlegi jogszabálytervezetek szerint éppen azokat „kímélnék", akik semmilyen hozzáadott értéket nem képviselnek a magyar gazdaságban.
A Richter vezérigazgatója, aki a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (Magyosz) is elnöke, a javaslataikat ismertetve elmondta, hogy a spanyol mintához hasonlóan 10 milliárd forintot hozna az, ha az originális készítmények árát adminisztratív eszközökkel 15 százalékkal csökkentenék. Úgy vélte, ami eddig történt a szabályozásban, az lényegében a magyarországi gyártókat sújtja, azokat, akik a forgalom 20-25 százalékát adják, míg a többi 75-80 százalékhoz – ami szinte mind import – „nem nyúlnak". Bogsch Erik elmondta, hogy sem az újabb, sem az augusztusi javaslataikra nem kaptak még választ. „Akkor, amikor a legnagyobb szükség lenne a többi között az export miatt is fontos magyarországi gyógyszeriparra - elfogadhatatlan a korrekt párbeszéd hiánya.”


(MTI)